Usługi Czym sie zajmujemy?

Specjalizujemy się w analizie danych powstałych w wyniku procesów Sekwencjonowania Nowej Generacji (NGS). Dzięki rozbudowanemu i zautomatyzowanemu zapleczu IT jesteśmy w stanie opracować wyniki dowolnej skali - od niewielkich paneli celowanych (Targeted Sequencing) po sekwencjonowanie pełnych genomów (WGS - Whole Genome Sequencing). Poniżej zestawione są przykłady obszarów, w których działamy.

Analizy DNA

Analizy DNA

Analizy DNA wykorzystywane są w najłatwiej kojarzących się z genetyką usługach, jak badania prenatalne lub ustalanie ojcostwa. Analiza DNA jest także podstawą różnego rodzaju genetycznych paneli celowanych, czyli badań mających wykryć obecność konkretnych, znanych mutacji mogących wywołać określone schorzenia.

W Bioidea oferujemy cały wachlarz usług związanych z analizą danych DNA - począwszy od mapowania do wybranej sekwencji referencyjnej oraz poszukiwania wariantów i mutacji rzadkich, po zaawansowane analizy motywów sekwencji, analizy <i>de novo</i>, analizy trio i porównawcze.

Analizy RNA

Analizy RNA

Analizy RNA znajdują swoje zastosowanie na przykład w branżach medycznej (badanie wpływu różnych bodźców zewnętrznych na ekspresję genów), farmakologicznej (projektowanie leków) lub w poszukiwaniu nowych możliwości genetycznego modyfikowania organizmów, tak aby nadać im nowe cechy.

Mamy doświadczenie zarówno w pracy z surowymi danymi (mapowanie odczytów do wybranej referencji lub składanie transkryptomów de novo) jak w i w późniejszych analizach ekspresji transkryptów i genów, która dostarcza wielu informacji na temat prawidłowych lub nieprawidłowych procesów komórkowych.

Metagenomika

Metagenomika

Doniesienia naukowe z ostatnich lat dotyczące wpływu niektórych bakterii na zdrowie człowieka przyczyniły się do znacznego wzrostu zainteresowania mikroorganizmami. Metagenomika znajduje jednak zastosowanie również w przemyśle (oczyszczalnie ścieków, bioreaktory) oraz farmakologii (probiotyki).

W Bioidea dysponujemy autorskim pakietem oprogramowania BioMeta16S pozwalającym na identyfikację składu mikrobiomu w próbkach z wyjątkową dokładnością. Dodatkowo wykonujemy na przykład analizy bioróżnorodności czy składu mikrobiomu w czasie.

Inne usługi

Inne usługi

Uzupełnieniem powyższych obszarów są dodatkowe usługi, takie jak:

  • Wyspecjalizowane usługi bioinformatyczne, takie jak metabarkoding, analizy filogenetyczne, badania oddziaływań ligand-białko etc.
  • Analiza statystyczna oraz zastosowanie aspektów uczenia maszynowego do klasyfikacji lub wnioskowania
  • Przygotowywanie baz danych z wynikami oraz wzbogacanie wyników informacjami dostępnymi w publicznych bazach
  • Automatyzacja procesów oraz przygotowywanie dedykowanego oprogramowania