Sekwencjonowanie całego genomu za 100$? Chińczycy obiecują, że to możliwe!

Chiński gigant BGI Group ogłasza, że sekwencjonowanie genomu człowieka będzie tańsze niż kiedykolwiek - po raz pierwszy przełamią barierę 100$!

Firma BGI chce przełamać tą barierę dzięki sekwencjonowaniu ogromnej ilości pacjentów - do 100 000 genomów rocznie. Przypominamy, koszt pierwszego zsekwencjonowanego genomu w 2003 roku wynosił 50 000$. Z biegiem lat koszty malały i dzisiaj większość firm oferuje cenę 600$.

Aby osiągnąć jeszcze niższy poziom, BGI skupi się na pełnej automatyzacji swojej pracy. Wykorzysta w tym celu ramię robota, jak również mnóstwo mieszanek chemicznych i maszyn do obrazowania. Swoją propozycję cenową chcą wprowadzić już pod koniec tego roku.

Chińska firma BGI to jeden z liderów na rynku sekwencjonowania. Jej największą konkurencją jest amerykańska firma Illumina, która w roku 2017 zanotowała przychody rzędu 3 miliardów dolarów. Są to firmy zajmujące się przede wszystkim tworzeniem nowych technologii do sekwencjonowania. Ich maszyny oraz odczynniki sprzedawane są na całym świecie. Dodatkowo, firmy te prowadzą własne badania i biorą udział w najwiekszych projektach naukowych. Mają również w swojej ofercie usługi sekwencjonowania różnych organizmów i obróbkę takich danych. Firmy te prześcigają się na wielu płaszczyznach m.in. w szybkości sekwencjonowania, jak również w cenie wykonania danej usługi.

Czekamy z niecierpliwością na propozycję cenową sekwencjonowania pełnych genomów przygotowaną przez firmę BGI, oraz na odpowiedź pozostałych firm.

Zródło: