Projekt sekwencjonowania psich genomów

Projekt sekwencjonowania psich genomów (The NHGRI Dog Genome Project) prowadzony jest przez laboratorium Elaine Ostrander w Instytucie NIH i koncentruje się na aspektach genetycznych psów domowych. Głównym celem projektu jest określenie zmienności genetycznej pomiędzy poszczególnymi rasami.

Do teraz projekt pozwolił na identyfikację ponad 350 chorób dziedziczonych, które występują zarówno u ludzi jak i u psów. Średnio 46% z nich to zmiany występujące u jednej lub kilku ras. Badania wciąż trwają, a wyniki są publikowane w najlepszych czasopismach naukowych.

Ostatnie doniesienia naukowe opublikowane w czasopiśmie Cell Reports informują o zakończeniu etapu tworzenia drzewa genealogicznego psów domowych, uwzględniającego wyniki sekwencjonowania 1346 psich genomów. Badania przeprowadzono na 161 z 400 dotychczas poznanych ras psów pochodzących z północnej Ameryki, Europy, Afryki i Azji. Według naukowców wszystkie udomowione psy są częścią tego samego gatunku - Canis familiaris - i mają identyczny materiał genetyczny. Istnieje tylko niewielka część genomu, która rozróżnia poszczególne rasy. Analiza zmian genetycznych wykryła ponad 150 tys. mutacji wpływających na zmiany fenotypowe poszczególnych ras. Dzięki analizie porównawczej naukowcy utworzyli 23 klady (gałęzie drzewa genealogicznego) ras psów domowych składające się m.in. z ras: azjatycki szpic, shih tzu, islandzki owczarek, sznaucer miniaturowy, szpic pomorski, chihuahua, owczarek niemiecki, golden retriever, mastif angielski i wiele innych. Pełną listę wyszczególnionych ras znajdziecie w publikacji Cell Reports.

Opublikowane wyniki dają możliwość monitorowania nie tylko psich chorób, ale także dają wgląd w to, które geny i mutacje są powiązane z ludzkimi chorobami. Ponieważ psy chorują na podobne schorzenia co ludzie (między innymi na choroby serca, epilepsję, cukrzycę czy raka) badania chorób w populacji psiej mogą wnieść nowe informacje istotne dla genetyki człowieka.

Pomimo iż badania trwały ponad 20 lat, nie wszystkie rasy zostały przeanalizowane. W związku z tym naukowcy planują systematycznie dołączać wyniki sekwencjonowania nowych ras psów domowych do utworzonego drzewa genealogicznego. Najtrudniejsza część badań została już przez naukowców wykonana. Utworzony "rdzeń" filogenetyczy otwiera mnóstwo nowych możliwości w badaniach nad psim DNA.

Publikacje źródłowe:
Strona projektu
Publikacja w czasopiśmie Cell