Blog Najnowsze artykuły

Usystematyzowany sposób na czytanie publikacji

W świecie naukowców pisanie i czytanie publikacji to codzienność. Poświęcamy na to ogrom czasu. Kanadyjscy badacze znaleźli sposób na oszczędzenie cennych chwil i opracowali artykuł zawierający wskazówki efektywnego czytania wiadomości naukowych.

Dlaczego karaluchy przeżyją w każdych warunkach

Sekwencjonowanie genomów organizmów żywych jest coraz bardziej popularną metodą identyfikacji gatunków różnych stworzeń ziemskich. Technologia ta umożliwia poznanie całego DNA organizmu, co daje ogrom wiedzy i możliwości badawczych. Tym razem naukowcy przebadali amerykańskiego karalucha Periplaneta americana.

Odkrycie praprzodka wszystkich chorych na anemię sierpowatą

Anemia sierpowata jest chorobą o podłożu genetycznym, rozpowszechnioną głównie w środkowej i zachodniej Afryce. Według badań, liczbę osób dotkniętych tą jednostką chorobową w 2015 roku szacuje się na 4,4 miliona; w tym samym roku choroba spowodowała też około 115 tysięcy zgonów.

Projekt sekwencjonowania psich genomów

Projekt sekwencjonowania psich genomów (The NHGRI Dog Genome Project) prowadzony jest przez laboratorium Elaine Ostrander w Instytucie NIH i koncentruje się na aspektach genetycznych psów domowych. Głównym celem projektu jest określenie zmienności genetycznej pomiędzy poszczególnymi rasami.

Wpływ alkoholu na nasze DNA

Od wielu lat krąży dużo różnych opinii na temat alkoholu i jego wpływu na nasze zdrowie. Niektórzy uważają, że wypicie jednego kieliszka dziennie służy "zdrowotności", inni - że nawet najmniejsza ilość jest szkodliwa. Pewne jest, że zbyt duża ilość alkoholu wpływa negatywnie na nasz organizm i może przyczynić się do uzależnienia, co z kolei może prowadzić do poważnych schorzeń, a nawet śmierci.