Blog Najnowsze artykuły
16 lipca 2019
Sekwencjonowanie genomu człowieka i organizmów pokrewnych obejmuje badania mające na celu skatalogowanie struktury genetycznej osobników i przechwycenie wszystkich wariantów występujących w pojedynczym teście. Stosuje się go do badań nad rakiem i różnymi chorobami, a także do badań ewolucji populacji ludzkiej i farmakogenomiki.
Analiza bioinformatyczna
NGS
WGS
3 grudnia 2018
Ostatnie doniesienia o modyfikacji CRISPR w genomach myszy tej samej płci, które powiły zdrowe osobniki, zszokowały wszystkich. W naszym artykule opublikowanym w październiku pisaliśmy, że wykorzystanie tej metody u ludzi jest bardzo odległe. Dzisiaj już wiemy, jak bardzo mogliśmy się pomylić. Najnowszy raport naukowca z Chin informuje, że zmodyfikował genom bliźniczek podczas zapłodnienia in vitro. Niepotwierdzony przełom naukowy budzi obawy natury etycznej i moralnej.
CRISPR-Cas
19 października 2018
Naukowcy z Chin po raz kolejny zaskoczyli cały świat naukowy. Tym razem przesunęli granice nauk o rozrodczości - dzięki przeprowadzonym eksperymentom na świat przyszły zdrowe myszy pochodzące z dwóch matek. Urodziły się również myszy z dwóch ojców, jednak przeżyły tylko kilka dni. Jeszcze daleka droga do wykorzystania badań u ludzi, niemniej odkrycia pokazują, że bariery biologiczne reprodukcji tej samej płci można technicznie przezwyciężyć.
CRISPR-Cas
11 września 2018
Jednym z niepożądanych działań antybiotyków jest niszczenie naturalnej, dobroczynnej flory bakteryjnej organizmu. Szczególnie zagrożona jest flora kolonizująca jelita, zaś jej zaburzenia mogą objawiać się między innymi wzdęciami, bólami brzucha, wymiotami lub tak zwaną biegunką poantybiotykową, występującą aż u średnio 20% pacjentów w trakcie czy też po antybiotykoterapii. Aby zniwelować niepożądane objawy, stosuje się mieszanki bakterii zwane probiotykami.
BioMeta16S
Mikrobiom
NGS
27 sierpnia 2018
Historia uczy nas, że potencjalne zastosowanie bojowe może być dla nowej technologii doskonałym motorem postępu. Nie dziwi więc, że dokonania biotechnologii z ostatnich dekad, a w szczególności rozwój technik sekwencjonowania informacji genetycznej, rodzą wątpliwości natury etycznej. Łatwo bowiem wyobrazić sobie zastosowanie tych technologii do wytworzenia nowej odmiany broni biologicznej.
Mikrobiom
Wirusy
22 sierpnia 2018
W piątek 17 sierpnia pojawiła się w Science publikacja będąca efektem 13 lat pracy międzynarodowego konsorcjum ośrodków naukowych oraz przedsiębiorstw prywatnych. Publikacja opisuje utworzenie wysokiej jakości referencji pszenicy zwyczajnej (Triticum aestivum), która zajmuje pierwsze miejsce wśród roślin uprawianych przez człowieka.
DNA
NGS