Blog Najnowsze artykuły

Dlaczego karaluchy przeżyją w każdych warunkach

Sekwencjonowanie genomów organizmów żywych jest coraz bardziej popularną metodą identyfikacji gatunków różnych stworzeń ziemskich. Technologia ta umożliwia poznanie całego DNA organizmu, co daje ogrom wiedzy i możliwości badawczych. Tym razem naukowcy przebadali amerykańskiego karalucha Periplaneta americana.

Odkrycie praprzodka wszystkich chorych na anemię sierpowatą

Anemia sierpowata jest chorobą o podłożu genetycznym, rozpowszechnioną głównie w środkowej i zachodniej Afryce. Według badań, liczbę osób dotkniętych tą jednostką chorobową w 2015 roku szacuje się na 4,4 miliona; w tym samym roku choroba spowodowała też około 115 tysięcy zgonów.

Projekt sekwencjonowania psich genomów

Projekt sekwencjonowania psich genomów (The NHGRI Dog Genome Project) prowadzony jest przez laboratorium Elaine Ostrander w Instytucie NIH i koncentruje się na aspektach genetycznych psów domowych. Głównym celem projektu jest określenie zmienności genetycznej pomiędzy poszczególnymi rasami.

Wpływ alkoholu na nasze DNA

Od wielu lat krąży dużo różnych opinii na temat alkoholu i jego wpływu na nasze zdrowie. Niektórzy uważają, że wypicie jednego kieliszka dziennie służy "zdrowotności", inni - że nawet najmniejsza ilość jest szkodliwa. Pewne jest, że zbyt duża ilość alkoholu wpływa negatywnie na nasz organizm i może przyczynić się do uzależnienia, co z kolei może prowadzić do poważnych schorzeń, a nawet śmierci.

Przyszłość sekwencjonowania DNA

Sekwencjonowanie fragmentów DNA rozpoczęło się w roku 1977, kiedy po raz pierwszy pojawiła się publikacja opisująca nową metodę określania sekwencji nukleotydowych w DNA. Autorem innowacyjnej metody był Frederick Sanger, który do dnia dzisiejszego określany jest mianem niemal ojca sekwencjonowania a jego metoda - złotym standardem. Wspomniana publikacja uzyskała ponad 70 tysięcy cytowań, a opisana w niej metoda jest szeroko stosowana na całym świecie. Wraz z pojawieniem się metody sekwencjonowania Sangera pojawiły się pomysły na nowe technologie, które w dzisiejszych czasach pełnią dużą rolę na rynku sekwencjonowania DNA. W niniejszym artykule skupiliśmy się na pokazaniu poruszonych w artykule Nature aspektów i możliwości wykorzystania sekwencjonowania DNA i ich konsekwencjach w różnych dziedzinach naukowych i społecznych.